1. Fenomén prežiť – zažiť – vydržať – prežiť

Terapia jedlom a prípravou jedla

Už dlhší čas sa v mysli pohrávam so slovom gastroterapia. Stále viac si uvedomujem, aký veľký význam v mojom živote má terapia jedlom a prípravou jedla. Sprevádza ma denno denne pri príprave jedál. Jej pôsobenie som si veľmi uvedomovala a preciťovala aj v období počas varenia v Jedálni Zdravíčko (15 rokov). Mala som možnosť doslova
„v priamom prenose alebo on line“ sledovať a chápať jej bezprostredný vplyv na stravníkov. V domácom prostredí taktiež. Pomohla mi nastoliť rovnováhu nielen pri liečení zdravotného handicapu dcéry, ale aj rodinných vzťahov.
Skôr, ako rozviniem myšlienku o mojej gastroterapii, sústredím pozornosť na niektoré „fenomény“, ktoré korešpondujú s touto témou. Uvedomujem si, že vstupujú do nášho života so silným poslaním a výzvou: „Zobuď sa, ide o život, ide o prežitie!“

Národná kuchyňa
Jedno múdre príslovie hovorí „Kto si neváži svoju minulosť, nezaslúži si budúcnosť.“
Súčasťou nášho národného dedičstva je aj tradičná národná gastronómia. Slovenská kuchyňa vychádza z ľudových tradícií jednotlivých regiónov krajiny. Základom boli (aj stále sú) obilniny, strukoviny, zelenina, zemiaky, mlieko, vajíčka, mäso, divina, ryby. Väčšina jedál pochádza z obdobia nedostatku a biedy. Je to kuchyňa bohatá na cukry a tuky. Prvoradou úlohou bolo dobre sa nasýtiť, aby človek vydržal tvrdo pracovať. Fenomén prežiť.

Zážitková gastronómia
Zvyšovaním životnej úrovne, vzdelanosti, sociálneho blahobytu, človek stráca existenčné starosti. Slušné platové možnosti, stúpajúce príjmy a požiadavky človeka „kunzumnej spoločnosti“ spôsobujú, že sa stále viacej a častejšie zameriavame nielen na fenomén mať (blahobyt, vymoženosti), ale aj fenomén zažiť (užiť si, zabaviť sa, dopriať si). V rôznych gastro zariadeniach za týmto účelom organizujú najrozmanitejšie podujatia, aby prilákali zákazníkov – kuchyne rôznych krajín, zabíjačky, hody, zábavy, ochutnávky, valentínske a iné posedenia,…

Terapia – liečebný proces
Terapia prichádza na scénu, ak sme niečo prehnali, zanedbali, potlačili. Po hýrení prichádza vytriezvenie. Nastupuje liečebný proces, počas ktorého znovu získavame svoje vlastné JA. Postupne odhaľujeme a prekonávame rôzne problémy a bloky – od fyzických ochorení po emocionálnu záťaž. Mnohé vznikajú aj konzumáciou nevhodnej stravy, nesprávne pripravenej, skombinovanej, v nesprávnom čase a prostredí. Disproporcia v stravovaní negatívne ovplyvňuje zdravotný stav ľudí. Následne vyhľadávame lekárov, terapeutov, liečiteľov, potravinové doplnky, „jedna baba povedala“,… vstupujeme do liečebného procesu. Výsledky získané terapiou však pozitívne ovplyvňujú nielen „pohrešovanú oblasť“, ale aj mnohé ďalšie oblasti nášho života. Do života vstupuje fenomén vydržať.

Zdravý životný štýl
Tento pojem sa stal v súčasnosti celosvetovým fenoménom. Životný štýl prezentuje život človeka v jeho prapodstate – spôsob, ako žije všedný každodenný život. Doporučenia pre zdravý životný štýl väčšinou vyjadrujú pokyny: jedzte zdravo – zvýšte pitný režim – schudnite – cvičte – robte prechádzky do prírody – spite kvalitne – nefajčite – nepite alkohol – neprejedajte sa -doprajte si potravinové doplnky – odbúravajte stres – myslite pozitívne – doprajte si masáže – buďte vďační,… Všetky sú pravdivé, účinné, niekedy sprofanované. Všetky vyžadujú disciplínu, pravidelnosť, dôslednosť. Častokrát moderný človek na ne nemá „chuť“.
Opäť aktuálny fenomén vydržať.

Makrobiotický životný štýl
Doporučuje skvalitnenie a predĺženie ľudského veku cez návrat k prírode a prírodným zákonitostiam, konzumovanie kvalitnej potravy (obilniny, strukoviny, zelenina, riasy), dodržiavanie správnych stravovacích návykov. Makrobiotická strava môže pomôcť k liečeniu mnohých chorôb a zdravotných problémov. Je vhodná pre všetky vekové kategórie od detí – cez tehotné ženy – až po„skôr narodených“.v konečnom dôsledku je veľkým prínosom nielen pre ľudstvo, ale aj pre celú planétu. Doslova pre prežitie ľudí na tejto planéte. Fenomén prežiť.

Uvedomujem si súčasnú diagnózu tejto doby. Nie je ľahká, tak ako nič na tomto svete nie je ľahké. Neprišli sme si sem len užívať a konzumovať dary tejto Zeme. Prišli sme sem „pracovať v potu tváre“. Sme pozvaní vydať naše plody, plody našich sŕdc, rozumu, rúk, myšlienok, slov, skutkov – v plnom nasadení, v zdraví, radosti, kráse. Pre všeobecné dobro i svoje dobro. K tomu je potrebné uvedomiť si seba samého a svojich schopností v každom ohľade. Aj schopnosti „samoliečenia“, psychohygieny, terapie – i gastroterapie. Musím byť v pohode, rovnováhe sám so sebou, aby som bol užitočný aj druhému.

0 komentárov k “1. Fenomén prežiť – zažiť – vydržať – prežiťPridajte vlastný →

Pridaj komentár