KVALITA POTRAVY – Superpotraviny

SUPER POTRAVINY Z BABIČKINYCH ZDROJOV

V posledných rokoch sa často stretávam s pojmom superfoods (superpotraviny). Keď zachytím toto slovo v éteri (z komunikácie ľudí, z reklám, z obchodov, internetovýh e-shopov,…), vždy sa nad ním zamyslím a položím si otázku: „v čom sú tie potraviny super?“. Čo je v nich také zaujímavé a dobré, že im „patrí svet“ a že si zaslúžia takú veľkú popularitu?

Myslím, že práve teraz na jar, keď pripravujem všakovaké klíčky a zberám v našej záhradke prvé jarné zelené rastlinky, prichádzam k zodpovedaniu mojej otázky o superpotravinách. Možnože moja odpoveď nebude zaujímavá hlavne pre mladých, ktorí superfoods prijímajú ako veľké boom a zázrak. Poznám takých ľudí. Ale naopak, možnože mnohí moji „rovesníci“ si radi prečítajú moju úvahu o babičkinych domácich superpotravinách.

Superpotraviny obsahujú dôležité živiny pre ľudský organizmus: bielkoviny, vitamíny, minerály, enzýmy, vlákninu, antioxidanty. Pozitívne ovplyvňujú imunitu a vitalitu organizmu. Vlastne ide o potraviny, ktoré ľudstvo pozná už od nepamäti sveta. Iba sa na ne nejako zabudlo… Nie je ich málo. Mnohé z nich používame v kuchyni aj v dnešnej dobe, iba si akosi neuvedomujeme ich originalitu a super vlastnosti.

Superpotraviny by sme mali konzumovať v prirodzenej, nespracovanej podobe. Vtedy by mali byť pre organizmus najužitočnejšie. Pozrime si nasledovné druhy superpotravín (podľa internetového zdroja). Tmavo vyznačené mám vo svojej kuchyni. Ak by sme ich mali začleniť do nášho každodenného jedálnička a mali by byť zdrojom obživy, tak by sme sa zrejme nenasýtili. Skôr si myslím, že by som ich použila ako kvalitné potravinové doplnky. Alebo raw food potraviny. Pokiaľ ide o strukoviny, tak by som ich asi nedokázala dobre spracovať v organizme v nezmenenom stave.

  • zelené potraviny (zelený jačmeň, zelená pšenica, chlorella, spirulina, moringa, riasa Wertera)
  • ovocie (čučoriedky, černice, hrozienka, maliny, brusnice, lucuma, schizandra, acai, goji, kokos)
  • semená (konopné, chia, quinoa, slnečnicové, sezamové, ľanové)
  • orechy (vlašské, lieskové, para, makadamové, kešu, píniové)
  • oleje a maslá (kokosový, olivový, avokádový, sezamový, konopný, tekvicový, ľanový)
  • huby (cordyceps, reishi, shiitake, hliva)
  • sladidlá (stévia, kokosový cukor, med a iné včelie produkty, agáve, javorový sirup)
  • strukoviny (cícer, šošovica, hrach, fazuľa)
  • korenie (škorica, kurkuma, zázvor)
  • ostatné (matcha, maca, psyllium, karob, guarana, zeleninové a ovocné šťavy)

Som zástancom a milovníkom tepelne pripravenej stravy a makrobiotických stravovacích princípov. Hlavou súčasťou (až 50 %) potravy sú obilniny, potom strukoviny (asi 10 %), zelenina tepelne spracovaná alebo fermentovaná (20 – 30 %). Zvyšok tvoria pochutiny, sladidlá, semienka, orechy. Superpotraviny v tomto „koláči“ nefigurujú vo veľkom zastúpení. Skôr ako doplnok. Ale – nie sú ani zakázané.

Roy Littlesun na jednom kurze povedal: „Nesnažte sa laboratórne skúmať potraviny a zisťovať, koľko čoho obsahujú. Sú dômyselne stvorené pre človeka. Obsahujú všetky potrebné látky a VŠETKO JE VO VŠETKOM.“ Na najvyššom stupienku však stoja obilniny a sú schopné dodať človeku absolútne všetky zložky potrebné pre život. A to ešte v ideálnom pomere zložiek (bielkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny,…).

V súčasnosti mám viacej času venovať sa kvalite potravín – jednak štúdiom z kníh, nakupovaní, ale aj priamym používaním pri varení a konzumácii. Rovnako aj vlastným dopestovaním v záhrade. Veľmi si uvedomujem hodnotu potravín a jedla. Niekedy mám pocit, že oni síce majú svoju prirodzenú hodnotu (danú „Zhora“), ale my ju dokážeme navýšiť svojim prejavom vďaky, úcty, uvedomenia si, že to, čo sme si navarili a čo práve teraz konzumujeme, je to najlepšie, čo sme mohli urobiť a prijať. Zároveň byť vďační za to, že príroda nás v každom ročnom období zásobuje drahocennými superpotravinami.

Uvedomujem si, koľko úžasných potravín mám doma vo svojej špajzi alebo záhradke. V tomto jarnom čase sa usmievajú pod stromami zelené lístočky Medvedieho cesnaku, na záhone vykúkajú stopky cibuľky, cesnaku, pažítky, lístočky šťavelu. Čo nevidieť sa objaví aj špenát, hrášok, petržlenová vňaťka. Aj divorastúce bylinky (púpava, podbeľ, žihľava) o pár dní ukážu svoju krásu a moc. Bylinky z kuchyne vysadím priebežne do pôdy, aby sa mohli vyvíjať v priaznivých záhradných a slnečných podmienkach.

Moja špajza – to sú samé superpotraviny: obilniny a strukoviny najrozmanitejších druhov, orechy, semienka, kvalitné oleje, koreniny a pochutiny Sójová omáčka, Umeocot, Miso, chrenová pasta Wasette, sézamové ochucovadlo Gomashio, piklovaná kapusta. Kvalitné, chemicky neošetrené sušené ovocie, obilné slady, domáce džemy (bez cukru). Zaujímavú kapitolu tvoria esenciálne olejčeky jedlé (Young living). Sušené riasy Kombu, Nori, Wakame, Hijiki, Arame, ale aj riasy firmy Vertera. V súčasnosti aj chutné klíčky a naklíčené semená, obilniny, strukoviny.

No nie je to super variť doma zo super potravín?

0 komentárov k “KVALITA POTRAVY – SuperpotravinyPridajte vlastný →

Pridaj komentár