Kváskové špaldové buchty

Suroviny:
1/2 kg špaldovej múky hladkej bielej alebo celozrnnej, 1/2 kg pšeničnej múky hladkej Extra špeciál 00. Môžeme použiť aj 1 druh múky, 2 ČL morskej soli, 2 dl kvalitného oleja, 8 – 10 PL pšeničného sirupu (sladu, sladenky,… ) alebo 100 g trstinoveho cukru, 2 ČL suchej citrónovej kôry, 1 ČL meoctu alebo Umepasty, 0,5 – 0,7 l vlažnej vody.

Plnka:
Tvaroh (trstinový cukor, štipka soli, škorica, suchá citrónová kôra) a domáci ríbezľový lekvár.

Postup:
Z uvedených surovín vypracujeme cesto. Je trochu ťažšie ako z kvasníc. Vodu podľa potreby prilejeme. Povrch pomúčime múkou, prikryjeme utierkou a necháme kysnúť. Najlepšie z večera do rána.

Na druhý deň, najlepšie hneď zrána (cesto a kvások lepšie kysnu v doobednajsich hodinách), cesto opatrne preložíme na pomúčenú tablu, opatrne, bez tlaku valčekom rozvaľkáme asi na hrúbku 1 cm. Pokrajame na rovnaké obdĺžničky. Ja som urobila 6 x 4 = 24 kusov, čo mi presne vojde na klasický plech do elektrickej rúry. Štvorčeky oddelíme od seba, aby sa nezliepali a jemne rukami ich trochu roztiahneme kvôli ukladaniu plnky.

V miske pripravíme plnku podľa želania. Ja som použila ochutený tvaroh a slivkový lekvár. Na pripravené štvorčeky plnku uložíme – najskôr lekvár, potom tvaroh. Množstvo plnky zvážte tak, aby sa dali dobre formovať buchtičky. Buchtičky formujeme v rukách alebo na table. Plnku dobre „ukryme“ v cestíčku, aby „neušla“. Buchtičky poukladáme na olejom vymasteny pekáč. Potrieme olejom z každej strany, nesetrime. Buchty znesú tuk.

Pekáč uložíme na teplé miesto (blízko radiatora), prikryjeme utierkou a necháme kysnúť asi 3 – 4 hodiny. Podľa teploty v miestnosti. Musia byť dobre vykysnuté. Ak sme buchty uložili na pekáč hneď ráno, pred obedom ich môžeme dat piecť do vyhriatej rúry na 35 – 40 minút pri teplote 180 stupňov.

Po vybratí z rúry pekáč na 10 minút prikryjeme utierkou, aby povrch buchiet trochu zmäkol. Hotové, ešte teplé buchty posypeme instantným mliekom zmiešaným s trstinovým vanilkovým cukrom. Po vychladnutí môžeme servírovať.

A na dôvažok: kváskove buchtičky vydržia zopár dní v „čerstvom stave“, prikryté utierkou alebo vo vrecku z voskovanej látky alebo v kvalitnej plastovej nádobe. Ak ich – samozrejme nestihnete rozchytat hneď po upečení. A čo je veľmi dôležité – nezaťažuju trávenie ani netvoria kyselinu.

0 komentárov k “Kváskové špaldové buchtyPridajte vlastný →

Pridaj komentár