Prílohy k jedlu – parená kvásková knedľa

Zvyknutí sme k hlavnému jedlu konzumovať prílohu. Väčšinou v podobe varených zemiakov, ryže, cestoviny. V tejto časti vám ponúknem aj iné prílohy a naučíme sa, ako ich správne pripravovať – variť alebo piecť. Spestríme si teda jedálniček aj v tejto oblasti. Dôležité je neustrnúť na jednom druhu prílohy. Platí to vo všetkom. Zmena, striedanie, fantázia, skúška – omyl. Tak sa učíme, tak napredujeme. A všetko je dobrééé.

Parené knedle často používame k omáčkovitým jedlám. Dobrá domáca knedľa je výborná. Ak si urobíte a ochutnáte kváskové – už sa možno k obyčajnym ani nevrátite. Len ak by v dôsledku nedostatku času. Sú oveľa lahodnejšie a sýtejšie. Pri príprave kváskových knediel nejde ani tak o čas, ako a správne načasovanie. Tak pozrime sa na to.

Pripravíme si kvások obvyklým spôsobom. Večer vypracujeme cesto. Použila som 250 g hladkej múky Extra špeciál 00, 250 g špaldovej múky, soľ, cca 7 dl vody. Do vypracovaného cesta dáme pokrájané pečivo – chlieb (nemusime)., vymiešame na hladké cesto. Posypeme múkou a dáme kysnúť na celú noc. Cestu dobre padne, ak ho prikryjeme utierkou. Cesto potrebuje teplučko, rýchlejšie kysne.

Na druhý deň ráno asi o deviatej cesto preložíme z misy na dosku a rukou premiesime. Rozkrojime na 2 časti. Vytvarujeme dva bochníčky. Dáme znova kysnúť do „bezpečia“ asi na 2 – 3 hodiny. Po vykysnutí nás potešia krásne knedle. Keďže doma mám iba malý stojan na naparovanie, použila som babičkovský spôsob: hrniec, voda, utierka, guma na prichytenie utierky, pokrývka.

Voda musí vrieť, keď dáme naparit prvú knedľu. Treba dat aspoň do 2/3 hrnca vody, aby sa nevyparila. Prikryjeme, stopneme čas a paríme (na slabšom ohni). Čas parenia 20 – 25 minút. Prvá knedľa je na stole. Krása. Úplne iná kvalita ako klasická. Neporovnateľne. Stálo to zato. Dáme napariť aj druhú knedľu. Nevadí jej, že musela čakať. Aspoň ešte kysla.

0 komentárov k “Prílohy k jedlu – parená kvásková knedľaPridajte vlastný →

Pridaj komentár