ROČNÉ OBDOBIA – Posolstvo zimy pri príprave jedla

Zima k nám rok čo rok prichádza koncom starého a začiatkom nového roka. Prichádza po celoročnom snažení v práci, na záhrade i doma, aby nám poskytla možnosť oddychu a načerpania nových síl. Aby sme potom opäť mohli sviežo nastúpiť do práce na záhradke a zahájiť energiou, silou a mladosťou nabité ročné obdobie. Zima je teda obdobím kľudu, ticha, pokoja, stíšenim sa, zahĺbenim do seba (do zeme – cibuľky).Je obdobím sebapoznania, sebareflexie, čas pre ručné práce, plánovanie, analyzovanie, rozhodovanie. Obdobie zimy však nemôžeme ľahostajne preskočiť iba jednoduchou záhaľkou a ničnerobením. To nie, to by sa nám nemuselo vyplatiť. Každý premrhaný čas je na škodu. Zistíme to hlavne na jar, keď si uvedomíme, čo sme mohli a mali urobiť, ale neurobili sme. A na jar treba v záhrade makať. Aj keď navonok relaxujeme, naše vnútro je vždy na príjme. Vždy reaguje na celistvosť, harmóniu, synergiu okolia, „celoročnú spolupatričnosť“. Vonku je zima, fúka, sneží, prší, sychravé nevľúdne počasie, nechce sa nám ani nos vystrčiť. A keď už musíme, tak sa treba teplo obliecť, aby sme neprechladli. Teplo sa obliecť a obuť – to nie je problém.

Možno väčší problém je pripraviť si kvalitné jedlo, ktoré nás ochráni pred zimou. Aby sme hneď nezamrzli, keď vyjdeme von. Aby nás vnútorne zohrievalo. Aké jedlo si teda v zime pripravíme? Z akých surovín ho navaríme? Aký spôsob tepelnej úpravy zvolíme? Otázok veľa, ale odpovede nie sú zložité:

– V podstate obilniny, strukoviny a zelenina zostávajú naďalej základnými potravinami v jedálničku.

– Mení sa doba tepelnej úpravy = dlhší čas ich tepelne spracovávame – dlhšie varíme, dusíme alebo pečieme. Vhodné sú aj občasné vysmážané jedlá a jedlá pripravené vo väčšom množstve oleja ako počas iných ročných období. Zásadou je doplniť energiu v podobe tepla a tuku.

– Môžeme častejšie pripraviť jedlá z fazule na rôzne spôsoby, hlavne z Azuki (blahodarne pôsobí na ľadviny) – od polievok cez prívarky, pyré, krémy, karbonátky, až po fašírky, nátierky, rizotá.

– Strukoviny vždy varíme s riasou Kombu – sú ľahšie stráviteľné a obohatené morskou soľou a minerálmi.

– Obilniny môžeme pred varením krátko osmažiť – nasucho alebo na oleji. Až potom zaliať vodou a variť. Vždy ich varíme s riasou Kombu (varí sa aaspoň1 hodinu); pšeno a pohánku s riasou Hijiki alebo Arame (na uvarenie postačí aj pol hodina). Doporučuje sa častejšie pripravovať pohánku – posilňuje ľadviny a močový mechúr, cievy. Z nasucho opražených obilnín môžeme pripraviť aj výborné a posilňujúce čaje.

– Vhodnou zeleninou je všetka zelenina nášho mierneho podnebného pásma – od koreňovej zeleniny cez cibuľu, cesnak až po kapustu, kel, prípadne trvácne tekvice a pórik. Teda nie letnú zeleninu (paradajky, papriku, baklažán,…). Zeleninu pripravujeme na rôzne spôsoby, vždy sa však snažíme o dlhodobé varenie, pečenie, zapekanie, dusenie.

– Zo zvyškov zeleniny po okrájaní a odstránení nepotrebných bezchybných častí varíme silné vývary, ktoré použijeme do polievok, omáčok, na podlievanie pri dusení alebo pečení.

– Vyhýbajme sa konzumácii čerstvej surovej zeleniny – paradajky, paprika, uhorky, šaláty. Tieto druhy zeleniny sú typické pre letný čas a majú za úlohu ochladzovať organizmus. V zime ho oberajú o cennú energiu potrebnú na vyrovnanie teplotných rozdielov.

– Zamerajme sa na konzumáciu fermentovanej – kvasenej zeleniny a rôznych tepelne upravených jedál z nej (Segedín, kapustnica, dusená kapusta,..). Kvasená zelenina nám dodá cenné živiny, vitamín C, enzýmy, probiotické baktérie, vlákninu, ktoré priaznivo pôsobia ne celý tráviaci proces, imunitu, vitalitu organizmu.

– Občas zaraďujeme do jedálnička aj smažené potraviny – ja rada vysmážam v Hraške.

– Znížme na minimum konzumáciu sladkostí a cukroviniek. Sladké si vypýta slané, slané zasa sladké. Kolotoč. Skôr si občas doprajme kvalitné sušené ovocie. Veľmi chutné je aj pečené alebo varené ovocie – bez pridania cukru. Ak ho trochu posolíme, „vydá“ slad.

– V zimnom období môžeme spestriť náš jedálniček aj mäsitými pokrmami, hlavne rybou.

– Pri tepelnej úprave používajme koreniny a pochutiny so zahrievacím efektom – zázvor, chilli, čierne korenie, kari, škorica, klinčeky.

– Zo stravy by sme mali vylúčiť všetky ochladzujúce potraviny – južné ovocie a zeleninu, šaláty, ovocné šťavy, chladené smoothies, zmrzliny, nanuky, mrazené pochúťky – ochladzujú organizmus.

– Dodržujeme pitný režim, no nápoje musia mať aspoň izbovú teplotu, lepšie sú však teplé a horúce. Vynechajme čaje ovocné a zelené.- Počas zimného obdobia konzumujme iba toľko jedla, koľko dokážeme „premeniť na aktivitu“.

– Neprejedajme sa. Nahromadené tuky a toxíny by sa na jar ťažšie odstraňovali a detoxikovali. Všetko s mierou.

Možno sa vám zdá, že tých odpovedí je trochu priveľa. Možnože nie je také ťažké pridržiavať sa týchto doporučení, aby sme si zabezpečili ľahký priebeh adaptácie organizmu v zimných mesiacoch. A možno že mnohí to tak automaticky robíme. Lebo to akosi logicky vyplýva z nášho vnímania sveta a kuchynského „povedomia“. V každom prípade je dobré poznať a vedieť naplniť posolstvo zimy v živote i v kuchyni – aj keď už zima pomaly končí.

0 komentárov k “ROČNÉ OBDOBIA – Posolstvo zimy pri príprave jedlaPridajte vlastný →

Pridaj komentár