ROČNÉ OBDOBIA – JAR Posolstvo jari pri príprave jedla.

Pomaly ale isto sa mení ročné obdobie – jar šarmantne zasadá na trón vlády a zima je už len spomienkou. Aj keď ešte dosť vetristou a chladnou. Ale už je všetko jasné. Zhadzujeme kabáty, prezúvame topánky, postupne „vyliezame“ zo svojich príbytkov na dvor a do záhrady – ako prvé zelené rastlinky zo zeme. Otvárame sa prírode a jej blahodarnému jarnému pôsobeniu. Ožívame a regenerujeme sa spolu s ňou.

So zmenou ročných období sa meníme aj my. Obdobie prechodu zo zimy do jari je často sprevádzané zdravotnými problémami, hlavne prechladnutím, nádchami, únavou, problémami
s trávením. Po dlhej zime a zimných jednohubkách pri počítači alebo televízore prichádza čas na očistu organizmu. Jar je obdobie, kedy je zvýšená aktivita pečene a žlčníka, preto je potrebné zamerať sa na ich posilnenie prostredníctvom prijímania správnej potravy a tekutín. Pritom nesmieme zabúdať aj na fyzickú aktivitu a cvičenia, prechádzky, prácu v záhradke.

Dôležité je aj „pestovať si“ pokojnú, radostnú myseľ, harmóniu tela a mysle, spätosť s prírodnými zákonmi. Taktiež treba mať na mysli skutočnosť, že tak ako sa deň začína ránom, tak sa rok začína jarou. Čo na jar zasejeme – aj vo svojich mysliach a životoch – to v lete a na jeseň budeme žať či zberať úrodu a mať z nej osoh po celý rok. Dokážme byť sami sebou od jari do zimy so všetkými svojimi danosťami, novosťami (ktoré jar prináša). Pestujme v sebe tvorivú energiu a hľadajme a nachádzajme svoju pravú identitu – pre svoj prospech i úžitok spoločnosti. Snažme sa vedome vyrásť na nového, zdravého, radostného harmonického človeka.

Z hľadiska výživy je obdobie jari výborné pre pôst, očistu organizmu, detoxikáciu, elimináciu nepotrebného „materiálu“ nielen v tráviacom trakte, ale aj v mysli. Musíme odstrániť staré, nepotrebné (možno až škodlivé), aby sme mohli načerpať nové, potrebné užitočné.

Čo je typické pre jarný jedálniček a stravovací režim?
– Do jedálnička zaradíme ľahšie jedlá.
– Začneme pomaly pridávať aj surovú zeleninu, zelené rastliny, klíčky, šaláty, semienka, orechy,
sezónne ovocie.
– Naklíčené semienka sú zdrojom kvalitných a potrebných bielkovín, klíčky sú zdrojom chlorofylu
vitamínov a stopových prvkov (množstvo bielkovín v klíčkoch sa postupne znižuje).
– Obilniny pochopiteľne stále zostávajú priotitnou potravou.
– Dôležitou zložkou jedálnička sú fermentované potraviny – kapusta pickles, fermentované sójové
výrobky Tempeh, Miso, Nato, Umeocot, sójová omáčka. Dodávajú cenné enzýmy, vitamíny,
stopové prvky. Zohrávajú dôležitú úlohu pri trávení potravy v organizme. Zároveň aj detoxikujú.
– Pripravujme jedlá bez zahustení múkami alebo aj škrobom.
– Do jedál nepridávajme väčšie množstvo oleja.
– Pripravujeme jedlá krátkodobo dusené, varené alebo pečené. Predlžovaním akejkoľvek
tepelnej úpravy dodávame jedlu energiu tepla, ktorá nie je na jar (ani v lete) želateľná.
– Znížime sortiment mäsitých jedál, mäsových a mliečnych výrobkov.
– Vyhýbajme sa vysmážaným (aj grilovaným) jedlám, priemyselne spracovaným a chemicky
upraveným potravinám.
– Obmedzíme prísun sladkostí a cukroviniek.
– Pime veľa tekutiny, jarných zelených čajov.
– Môžeme zaradiť aj rôzne zeleninové alebo ovocné šťavy – nie však mixy (smoothies), nedobre
sa v žalúdku trávia
– Vhodná je konzumácia zeleného jačmeňa a potravinových doplnkov z riasy alebo pridávať sušenú
riasu do obilnín a strukovín počas varenia).

Zelené rastliny sú tradičnou súčasťou jarnej diéty. V tomto období rastú najrozmanitejšie druhy. Ich konzumáciou si zabezpečíme oživenie, prečistenie a obnovenie telesnej schránky. V okolí nášho domu určite rastú: ptačinec, čakanka, slez, púpava, batolka prorostlá, podbeľ, žihľava, skoroceľ, Medvedí cesnak. V našej záhradke nájdeme šťavel, stopky zimného cesnaku a cibule, pažítka, mäta Nezabudnite pri ich zbere zájsť ďaleko od ciest a prašných znečistených miest.

Aktívnou zložkou týchto zelených rastlín je chlorofyl. Pohlcuje energiu zo slnka, vody a zeme a premieňa ju na cukor, škrob a bielkoviny.

S nakličovaním semienok nám príde nový životný entuziazmus a energia. Nakličovať môžeme všetky semienka, strukoviny, obilniny. No nie všetky sú obľúbené. Treba vyskúšať, ktoré nás „oslovia“. Medzi najchutnejšie patria semienka Vojtešky, slnečnice, Alfa alfa, reďkovky, šošovice, cíceru, fazule Mungo a Azuki. Naklíčené semienka a klíčky môžeme použiť na prípravu šalátov, môžeme ich položiť ako vložku do hotovej polievky alebo omáčky – najlepšie priamo na tanier. Ich chrumkavá chuť je lákavá aj na chlebíku s nátierkou.

Vnímajme jar plným priehrštím – od záhradky až po kuchyňu. Od semienka až po tanier s jedlom. Ak sme v zime konzumovali stravu bohatú na energiu, ktorá nás mala zohriať (niekedy aj pridala na kilách), tak na jar potrebujeme stravu bohatú na vitalitu a živiny, ktorá nám pomôže „nadľahčiť sa“ a očistiť organizmus od všetkých zdravotných neduhov – aj zbytočných kíl. Využime všetko, čo nám príroda na jar ponúka. Poďme v ústrety jari a buďme zdraví.

0 komentárov k “ROČNÉ OBDOBIA – JAR Posolstvo jari pri príprave jedla.Pridajte vlastný →

Pridaj komentár